0


Overeno zakazniky Gold

Jak na výběr dalekohledu I. – Jednooké vs. dvouoké

Dát přednost výkonu nebo rozměrům a váze? Vybrat si jednooký nebo dvouoký? A proč mě má zajímat průměr čoček? S takovými a podobnými otázkami běžně bojuje mnoho lidí, kteří si plánují koupit první dalekohled. Koneckonců už jste třeba sami na podobnou otázku narazili a vrtá vám v hlavě. Proto pro vás máme pomoc – krátký návod jak vybrat dalekohled.

Ve třech dílech vám představíme jednotlivé typy dalekohledů, vysvětlíme, k čemu je který vhodný a poradíme vám i s nákupem filtrů.

 

Základní rozdělení: mono a bi

 

Nejdřív si musíme dalekohledy roztřídit a ujasnit si, jaký vlastně chceme a potřebujeme. Způsobů dělení dalekohledů je několik, ten úplně základní je na monokulární a binokulární – tedy na „jednooké“ a „dvouoké“.

Rozdíl ve vzhledu těchto dalekohledů je jasný na první pohled, odlišnosti ve funkci už ale asi na první pohled nepoznáte (i když vás samozřejmě nechceme podceňovat). Po krátkém vyzkoušení byste na hlavní rozdíly ale určitě přišli:

  • Binokulární dalekohled poskytuje díky nasazení na obě oči plastičtější obraz.
  • Monokulární dalekohled mívá zpravidla výrazně větší přiblížení než binokulár.

 

Stabilní obraz především

 

I když se na první pohled může zdát, že monokulární dalekohledy nejsou tak skladné, není to vždy pravda. Na trhu existují také kompaktní dalekohledy, které se vejdou i do dlaně.

Monokulární dalekohledy jsou často vybavené stativem. Přibližují totiž tolik, že byste to prostě v ruce „neudrželi“ a viděli byste vše rozmazaně (což bývá problém i při maximálním přiblížení některých zoomových binokulárů).

 

Divadelní kukátko nebo teleskop? Aneb není dalekohled jako dalekohled

 

I když se může zdát, že čím větší přiblížení tím lépe, není to vždy pravda. Nejen, že na velké přiblížení potřebujete stativ, ale hlavně se vám všude nevyplatí. Hůř se s ním hledají objekty, které chcete sledovat, a někdy je prostě moc velké, takže nemusíte vidět to, co jste plánovali. Je proto dobré rozmyslet si před nákupem, co chcete pozorovat a při jaké příležitosti a podle toho dalekohled vybírat.

Podle použití se přitom dají dalekohledy rozdělit opět na několik druhů (a tentokrát jich bude výrazně víc než v předchozí části).

 

Turistické dalekohledy

Určitě tušíte, že jsou vhodné hlavně na výlety. Jsou to dalekohledy s malým přiblížením (zpravidla sedmi až dvanáctinásobné), abyste vše viděli ostře i bez stativu. Zpravidla jsou binokulární, ale koupíte ni monokulární.

Turistický dalekohled je obvykle lehký, abyste ho mohli bez obtíží nosit na výlety.


Dalekohled Celestron 15-45x ZOOM 50мм UpClose 45° (Lomená) Binokulární dalekohled Omegon Blackstar 8x42

Myslivecké dalekohledy

Podobně jako turistické bývají zpravidla binokulární, ale najdete i monokulární se stativem. Myslivecké a lovecké dalekohledy slouží k pozorování zvěře, takže přiblížení opět není velké – abyste zvíře jednodušeji našli a viděli ho ostře.

Myslivecký dalekohled mívá větší průměr čoček než turistický. Do čoček se tak dostane víc světla a je lépe vidět i v tmavém lese. Myslivecké a lovecké dalekohledy jsou často pogumované (jsou tišší) a v maskovacích barvách.


Dalekohled Seben 20-60x Zoom 60mm Razor Binokulární dalekohled Teleskop-Service 10x50 Porro LE

Ornitologické a pozorovací dalekohledy

Zpravidla jsou monokulární. Poskytují totiž větší přiblížení než turistické či myslivecké a lovecké dalekohledy, a proto je často potřeba obraz „přidržet“ pomocí stativu.

Díky většímu průměru čoček využijete tyto dalekohledy i za horších světelných podmínek.


Dalekohled Celestron 18-55x Ultima 65mm 45° (Lomená)

Sportovní dalekohledy

Nejčastěji jsou binokulární, abyste měli větší přehled o tom, co se děje. Přiblížení se obyčejně pohybuje od čtyřnásobného po dvanáctinásobné.

Záleží na tom, co a kde pozorujete – pro sporty v hale stačí zpravidla nejmenší přiblížení, naopak u některých sportů potřebujete přiblížení vyšší.


Dalekohled Celestron 20-60x ZOOM 60mm UpClose  45° (Lomená) Binokulární dalekohled Tasco Essentials  4x30 Black

Dalekohledy pro plavbu

Co se týče přiblížení či průměru čoček, jsou podobné třeba mysliveckým dalekohledům. Na rozdíl od nich je ale u dalekohledů pro plavbu třeba dbát na to, aby byly vodotěsné.

Kapesní a kompaktní dalekohledy

Ty bývají monokulární i binokulární. Určitě vás nepřekvapí, že kapesní i kompaktní dalekohledy jsou menší a lehčí než třeba ornitologické dalekohledy. Snadno je tam vezmete kdykoliv kamkoliv. Zároveň poskytují kvalitní výkon.


Dalekohled Celestron C50 Mini Mak Zoom Binokulární dalekohled Carson MiniScout 7x18

Divadelní dalekohledy

I divadelní dalekohledy a kukátka bývají monokulární i binokulární.

Jsou malé, abyste je s sebou snadno vzali, a mají malé přiblížení (zpravidla trojnásobné či čtyřnásobné) - jednoduše proto, že větší v divadle nepotřebujete.


Binokulární dalekohled Omegon Opera 3x25

Univerzální dalekohledy

Asi tušíte, že univerzální dalekohledy jsou vhodné pro různé použití.

Jsou vhodné na turistiku, pozorování zvěře nebo třeba sportu. Bývají proto o něco dražší než třeba běžné dalekohledy pro sport.


Binokulární dalekohled Bushnell H2O 8x25

Astronomické dalekohledy

Králové mezi dalekohledy. Vyrábějí se sice monokulární i binokulární, zpravidla jsou ale pro pozorování oblohy vhodnější monokulární hvězdářské dalekohledy se stativem. Díky velkému přiblížení je totiž nemožné udržet obraz v ruce.

Zato s pomocí hvězdářských dalekohledů (neboli teleskopů) dobře vidíte nejen Měsíc, ale i vzdálené planety či mlhoviny.


Dalekohled Celestron C5 127/1250 Schmidt-Cassegrain

 

Jen kategorie nestačí

Teď už stačí jen ujasnit si, co plánujete pozorovat a vybírat v dané kategorii. Abyste věděli, co vám vlastně prodejci nabízejí, v dalším díle vám vysvětlíme některé pojmy a parametry.